International
Sumo
Federation

Junior Women's Indivdual Tournament

Times

Year

Host Country

Weight Class

1st place

2nd

3rd

3rd

Times :8th
Year :2019
Host :Osaka, Japan
Light Weight
Class :Light Weight
1st :MAI SHANG, NI KA LE (TPE)
2nd :VLADISLAVA, PUSTOVALOVA (RUS)
3rd :Patrycja, Dyszkiewicz (POL)
3rd :Yuna, YAMAGUCHI (JPN)
Middle Weight
Class :Middle Weight
1st :Rio, HASEGAWA (JPN)
2nd :Ting-Yun, KUO (TWN)
3rd :Leticia, Rodrigues (BRA)
3rd :Iryne, HREBENCHUK (UKR)
Heavy Weight
Class :Heavy Weight
1st :Kai, PAHKEL (EST)
2nd :Marie-Luis, Zuckschwerdt (GER)
3rd :Yelyzaveta, MORENKO (UKR)
3rd :Sakura, ISHII (JPN)
Open Weight
Class :Open Weight
1st :Shion, OKURA (JPN)
2nd :Sandra, PLAMUS (EST)
3rd :Zuzanna, Krystek (POL)
3rd :Daria, KORYTINA (UKR)
Times :7th
Year :2018
Host :Taoyuan, Chainese Taipei
Light Weight
Class :Light Weight
1st :Iana, KOZHANOVA (RUS)
2nd :Karyna, KOLESNIK (UKR)
3rd :Patrycja, DYSZKIEWICZ (POL)
3rd :Sayaka, ISHIDA (JPN)
Middle Weight
Class :Middle Weight
1st :Olena, NIKITINSKA (UKR)
2nd :Ting-Yun, KUO (TWN)
3rd :Rio, HASEGAWA (JPN)
3rd :Anastasiia, MAKEEVA (RUS)
Heavy Weight
Class :Heavy Weight
1st :Tatiana, ARTAMONOVA (RUS)
2nd :Kai, PAHKEL (EST)
3rd :Sakura, ISHII (JPN)
3rd :Sara, KROL (POL)
Open Weight
Class :Open Weight
1st :Sandra, PLAMUS (EST)
2nd :Shion, OKURA (JPN)
3rd :Yun-Pei, LU (TWN)
3rd :Yelyzaveta, MORENKO (UKR)
Times :6th
Year :2016
Host :Ulaanbaatar, Mongolia
Light Weight
Class :Light Weight
1st :Karyna, KOLESNIK (UKR)
2nd :Nagisa, MATSUMOTO (JPN)
3rd :Sunjidmaa, TSOG-OCHIR (MGL)
3rd :-
Middle Weight
Class :Middle Weight
1st :Marina, KOGA (JPN)
2nd :Magda, SKRAJNOWSKA (POL)
3rd :Ayurzana, BAYARTOGTOKH (MGL)
3rd :-
Heavy Weight
Class :Heavy Weight
1st :Tuvshinjargal, BUM-ERDENE (MGL)
2nd :Nanami, WATANABE (JPN)
3rd :Wictoria, MACKOWIAK (POL)
3rd :-
Open Weight
Class :Open Weight
1st :Serina, YAMASHITA (JPN)
2nd :Anastasia, NIKITINA (RUS)
3rd :Kai, PAHKEL (EST)
3rd :-
Times :5th
Year :2015
Host :Osaka, Japan
Light Weight
Class :Light Weight
1st :Karyna, KOLESNIK (UKR)
2nd :Nana, TIKAKUHARA (JPN)
3rd :Nigina, AKOBIROVA (RUS)
3rd :Ichinkhorloo,
MUNLHTSEDEV
(MGL)
3rd :Ichinkhorloo, MUNLHTSEDEV (MGL)
Middle Weight
Class :Middle Weight
1st :Magda, SKRAJNOWSKA (POL)
2nd :Marina, KOGA (JPN)
3rd :Svetlana, PETROVA (RUS)
3rd :Dolgorlkham, BAZAR (MGL)
Heavy Weight
Class :Heavy Weight
1st :Hiyori, KON (JPN)
2nd :Magdalena, RADOM (POL)
3rd :Kseniia, DANILINA (RUS)
3rd :Sarah Luiza,
GOMES DA SILVA
(BRA)
3rd :Sarah Luiza, GOMES DA SILVA (BRA)
Open Weight
Class :Open Weight
1st :Sena, TORIIMOTO (JPN)
2nd :kai, PAHKEL (EST)
3rd :Tuvshinjargal, BUM-ERDENE (MGL)
3rd :Anastasiia FRASINIUK (RUS)
Times :4th
Year :2014
Host :Kaohsiung, Chainese Taipei
Light Weight
Class :Light Weight
1st :Manaho, NOZAKI (JPN)
2nd :Magda, SKRAJNOWSKA (POL)
3rd :Anne Pires,
BRISOLLA MARQUES
(BRA)
3rd :Anne Pires,
BRISOLLA MARQUES
(BRA)
3rd :Maryna, KRUHLOVA (UKR)
Middle Weight
Class :Middle Weight
1st :Svetlana, PETROVA (RUS)
2nd :Hikaru, MIZUSHIMA (JPN)
3rd :Yi-Shin, SHEN (TPE)
3rd :Eleni, PJOLLAJ (ITA)
Heavy Weight
Class :Heavy Weight
1st :Kon, HIYORI (JPN)
2nd :Anastasiia, FRASINIUK (RUS)
3rd :Sarena, GNEITING (USA)
3rd :-
Open Weight
Class :Open Weight
1st :Jagoda, MAZUREK (POL)
2nd :Mariia, KLIMOVA (RUS)
3rd :Sena, TORIMOTO (JPN)
3rd :Vivien, SARKANY (HUN)
Times :3rd
Year :2012
Host :Hong kong
Light Weight
Class :Light Weight
1st :Maria, OKUNEVA (RUS)
2nd :Natalia, KOLNIERZAK (POL)
3rd :Sayaka, MATSUO (JPN)
3rd :Violeta, GENCHEVA (BUL)
Middle Weight
Class :Middle Weight
1st :Ilona, BIRESH (UKR)
2nd :Shiori, KANEHIRA (JPN)
3rd :Doroteia Franciely,
DA COSTA
(BRA)
3rd :Doroteia Franciely, DA COSTA (BRA)
3rd :Sivaporn,
TANGPRAPASSORN
(THA)
3rd :Sivaporn, TANGPRAPASSORN (THA)
Heavy Weight
Class :Heavy Weight
1st :Tetyana, BORYSOVA (UKR)
2nd :Ekaterina, GORDEEVA (RUS)
3rd :Selenge, MUNKHBAT (MGL)
3rd :Sena, TORIIMOTO (JPN)
Open Weight
Class :Open Weight
1st :Vivien, SARKANY (HUN)
2nd :Maria, DRBOYAN (UKR)
3rd :Jagoda, MAZUREK (POL)
3rd :Emi, INABA (JPN)
Times :2nd
Year :2010
Host :Hong kong
Light Weight
Class :Light Weight
1st :Natalia, KOLINIERZAK (POL)
3rd :Doroteia Francielie
DA COSTA
(BRA)
2nd :Doroteia Francielie, DA COSTA (BRA)
3rd :Sayaka, MATSUO (JPN)
3rd :Johanna, KIKKAS (EST)
Middle Weight
Class :Middle Weight
1st :Epp, MAE (EST)
3rd :Khorolsuren
MUNKHMAGNAI
(MGL)
3rd :Khorolsuren, MUNKHMAGNAI (MGL)
3rd :Jagoda, JOCHANIAK (POL)
2nd :Miku, YAMANAKA (JPN)
Heavy Weight
Class :Heavy Weight
1st :Tetyana, BORYSOVA (UKR)
2nd :Asumi, YACHI (JPN)
3rd :Natany Brisola, FREITAS (BRA)
3rd :Ekaterina, GORDEEVA (RUS)
Open Weight
Class :Open Weight
1st :Yuka, UETA (JPN)
2nd :Olga, PASHKOVA (UKR)
3rd :Gabriela, VASILEVA (BUL)
3rd :Elena, SHITIKOVA (RUS)
International Sumo Federation

1-15-20 Hyakunincho,Shinjuku-ku,Tokyo 169-0073 JAPAN


Folow US


© 2019 Copyright : International Sumo Federation Supported by Xdeus.co.jp
PAGE TOP